Artróza ramena

Osteoartróza ramenného kĺbu (omartróza) je chronické ochorenie, pri ktorom sa v tkanivách kĺbu vyskytujú nezvratné degeneratívne-dystrofické procesy. Patológia narúša normálne fungovanie končatiny. Rozsah pohybu ramena sa postupne znižuje až do úplnej nehybnosti. Osteoartróza ramenného kĺbu spôsobuje silnú bolesť a znižuje kvalitu života. Pri absencii liečby dochádza k invalidite.

poranenie ramenného kĺbu v dôsledku artrózy

Na zastavenie procesov deštrukcie kĺbu a udržanie pohyblivosti ramenného kĺbu je potrebné po objavení sa prvých symptómov kontaktovať ortopedického traumatológa.

Príčiny artrózy ramenného kĺbu

Ochorenie je polyetiologické. Vývoj deformujúcej artrózy ramenného kĺbu môže byť spojený s rôznymi faktormi:

 • Profesionálny šport alebo intenzívny tréning.
 • Endokrinné ochorenia.
 • Hormonálne poruchy.
 • Vrodené patológie vývoja muskuloskeletálneho systému.
 • Dedičná predispozícia atď.

Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná sekundárna artróza: patológia sa vyskytuje po vystavení kĺbu jedného alebo druhého faktora. Zriedkavo registrujte primárnu alebo idiopatickú formu ochorenia. V tomto prípade nie je možné určiť presnú príčinu degenerácie tkaniva.

Symptómy osteoartrózy ramena

Zmeny v tkanivách chrupavky a kostí začínajú dlho predtým, ako sa objavia prvé príznaky artrózy. Kĺbové štruktúry majú veľký potenciál na samoliečenie, takže patológie sú zriedka diagnostikované v mladom veku, keď sú všetky metabolické procesy dosť aktívne. Ako telo starne, procesy obnovy ustupujú degenerácii. Prvé známky zničenia sa môžu objaviť po 40-50 rokoch a pri deformujúcom sa type ochorenia si pacienti všimnú zmeny už v 16-18 rokoch.

Príznaky osteoartrózy ramena:

 • Praskajúci kĺb počas pohybu.
 • Bolesť, obzvlášť silná po cvičení.
 • Tuhosť pohybu, vyjadrená po spánku alebo dlhom odpočinku.
 • Zvýšená bolesť pri zmenách počasia.

Stupne artrózy

Klinická klasifikácia definuje tri stupne artrózy ramenného kĺbu:

 • 1 stupeň. Pacient sa sťažuje na miernu chrumkavosť, ktorá sa objavuje počas pohybu. Bolestivý syndróm chýba. Nepohodlie sa cíti, keď sa ruka dostane do krajnej polohy.
 • 2 stupeň. Bolesť nastáva, keď je končatina zdvihnutá nad úroveň ramena. Rozsah pohybu je znížený. Po výraznej námahe pacient pociťuje bolesť aj v pokoji.
 • 3 stupeň. Pohyblivosť kĺbov je výrazne obmedzená. Bolestivý syndróm je takmer konštantný.

Diagnóza artrózy ramenného kĺbu

Lekár potrebuje nielen správne diagnostikovať, ale aj určiť príčinu patológie. Liečba základného ochorenia výrazne zlepšuje pohodu pacienta a spomaľuje degeneráciu chrupavky.

Manuálne vyšetrenie

Prvou etapou diagnostiky je konzultácia s ortopedickým traumatológom. Lekár vyšetrí chorý kĺb na opuch, ťažkú deformáciu. Zo strany rozvoja artrózy môžu svaly čiastočne atrofovať - to je možné vidieť voľným okom.

Pri manuálnom vyšetrení lekár hodnotí funkciu kĺbu podľa niekoľkých kritérií:

 • Schopnosť robiť dobrovoľné pohyby rúk.
 • Zhrubnutie okrajov kĺbových plôch (palpáciou možno zistiť veľké osteofyty).
 • Prítomnosť chrumkavosti, "kliknutia", ktoré je možné počuť alebo cítiť rukou počas pohybu ramena.
 • Zaseknutie kĺbu v prítomnosti voľných chondromických teliesok.
 • Patologické pohyby v ramene.

Rádiografia

Na zistenie príznakov artrózy ramenného kĺbu sa rádiografia vykonáva v dvoch projekciách, čo umožňuje posúdiť stupeň zúženia kĺbovej štrbiny, stav kostných povrchov, veľkosť a počet osteofytov, prítomnosť tekutiny, a zápal okolitých tkanív.

Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk)

Neinvazívna metóda, ktorá umožňuje vyšetrenie kĺbov u tehotných žien a malých detí. Podľa sona lekár určí hrúbku chrupavky, stav synoviálnej membrány. Metóda dobre vizualizuje osteofyty, zväčšené lymfatické uzliny v periartikulárnom priestore.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI)

Prístroj MRI fotí po sebe idúce rezy. Obrázky jasne ukazujú nielen kĺb, ale aj priľahlé tkanivá. K dnešnému dňu je zobrazovanie magnetickou rezonanciou jednou z najinformatívnejších metód v diagnostike artrózy.

Laboratórne testy

V rámci komplexnej skúšky vymenujú:

 • Všeobecná analýza krvi. Na základe výsledkov môže lekár posúdiť prítomnosť a závažnosť zápalového procesu. Analýza tiež pomáha posúdiť celkový zdravotný stav.
 • Analýza moču. Patológie obličiek často spôsobujú sekundárnu deformujúcu artrózu. Na presnú diagnózu je potrebná analýza.
 • Chémia krvi. Údaje pomáhajú určiť príčinu zápalu. Vykonávajú sa aj biochemické analýzy na sledovanie komplikácií a vedľajších účinkov počas liečby.

Liečba artrózy ramenného kĺbu

Terapia je dlhá a náročná. Priebeh liečby zahŕňa lieky, wellness procedúry, súbor špeciálnych cvičení na artrózu ramenného kĺbu. V zložitých prípadoch je indikovaná chirurgická intervencia.

Liečebná terapia

Lieky a dávkovanie sa vyberajú individuálne. Lekár môže predpísať:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Lieky zmierňujú zápal a bolesť.
 • Prípravky glukokortikosteroidov. Prostriedky založené na hormónoch majú intenzívnejší účinok na zameranie bolesti. Lieky nielen zmierňujú stav pacienta, ale tiež zmierňujú zápal, vykazujú antihistamínové a imunosupresívne vlastnosti. Glukokortikosteroidy sa predpisujú v prípadoch, keď NSAID nie sú účinné.
 • Lieky proti bolesti. Lieky tejto skupiny sú predpísané pre syndróm silnej bolesti. V závislosti od závažnosti symptómov lekár vyberá nenarkotické alebo narkotické (zriedkavo) analgetiká.
 • Chondroprotektory. Aktívne zložky liekov sa podieľajú na tvorbe nového tkaniva chrupavky. Urýchľuje sa regenerácia chorého kĺbu, zlepšuje sa trofizmus. Chondroprotektory majú kumulatívny účinok a osvedčili sa pri liečbe artrózy rôznej závažnosti.

Niektoré lieky sa vstrekujú priamo do kĺbovej dutiny. Blokáda má napríklad lepší analgetický účinok ako užívanie liekov vo forme tabliet.

Fyzioterapia

Kurzy sa vykonávajú po odstránení exacerbácie. Fyzioterapia ako súčasť komplexnej terapie pomáha zlepšiť transport liečiv do chorého kĺbu, zmierniť opuchy a znížiť bolesť.

Na liečbu artrózy použite:

 • Elektroforéza.
 • Fonoforéza.
 • Terapia rázovou vlnou.

Fyzioterapiu je možné kombinovať s masážou, cvičebnou terapiou, liečebnými kúpeľmi. Najlepšie je absolvovať súbor procedúr na špecializovanej klinike. Lekár vypracuje plán liečby s prihliadnutím na stav konkrétneho pacienta.

Fyzioterapia

Mierna fyzická aktivita je dôležitá na spomalenie degeneratívnych procesov. Cvičebnú terapiu artrózy ramenného kĺbu je lepšie začať v lekárskom stredisku pod dohľadom lekára. Špecialista vyberie cvičenia, naučí ich, ako ich správne vykonávať a rozložiť záťaž tak, aby nespôsobila exacerbáciu ochorenia. Gymnastika zvyčajne zahŕňa rozcvičku, strečing a silový tréning. Cvičenia sa vykonávajú najmenej 3 krát týždenne.

Po kurze s odborníkom môžu pacienti vykonávať terapeutické cvičenia na artrózu ramenného kĺbu doma.

Chirurgia

Operuje sa pri artróze 3. stupňa, keď ochorenie už pacientovi neumožňuje normálny pohyb, spôsobuje silné bolesti, nepomáha ani predpísaná terapia.

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby:

 • Prepichnutie. Do kĺbovej dutiny sa vloží dlhá ihla a nahromadená tekutina sa odčerpá. Punkcia znižuje tlak, znižuje opuch, zvyšuje pohyblivosť kĺbov. Zákrok je minimálne invazívny, preto sa vykonáva ambulantne. Materiál získaný počas punkcie sa posiela na výskum s cieľom určiť infekčné činidlo alebo iné indikátory.
 • Artroskopia. Pomocou mikrochirurgických nástrojov lekár vyšetrí kĺbovú dutinu, odstráni zjazvené tkanivo, pri poškodení vykoná sutúru šliach rotátorovej manžety alebo kĺbového puzdra. Na koži zostáva niekoľko vpichov. Pacient sa rýchlo zotaví.
 • Endoprotetika. Endoprotetika vám umožňuje úplne sa zbaviť chronickej bolesti, obnoviť pohyblivosť ramena. Po operácii je potrebná dlhá (od 3 do 6 mesiacov) rehabilitácia.